PRZYGOTOWANIA DO NADANIA SZKOLE IMIENIA
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!

Niniejszym mamy zaszczyt bardzo serdecznie zaprosić Mieszkańców Stróż i okolic, Rodziców, Absolwentów naszej szkoły, przyszłych uczniów, osoby, którym nieobojętna jest historia Polski i losy Polaków na uroczystość nadania Gimnazjum w Stróżach imienia Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej. Uroczystość ta - jak już niejednokrotnie wspominaliśmy - odbędzie się 17.06.2015 roku od godz. 10.00.

Szczegółowy program:
  • 10.00 Msza Święta koncelebrowana pod przewodnictwem biskupa ordynariusza Andrzeja Jeża (z udziałem Orkiestry Wojskowej, chóru Gaude, chóru Gimnazjum w Stróżach oraz księży współkoncelebrujących) z poświęceniem sztandaru Gimnazjum
  • 11.15 Przemarsz pocztów sztandarowych wraz z Kompanią Reprezentacyjną Straży Granicznej, Orkiestrą Wojskową, uczniami, uczestnikami uroczystości, zaproszonymi gośćmi pod pomnik żołnierzy - rtm. Mariana Jreckiego i mjra Romana Proszka
  • 11.30 Odsłonięcie pomnika ufundowanego przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa (Apel Poległych ku czci bohaterów Stróż i okolic, symboliczny przelot samolotu Muzeum Lotnictwa Polskiego pilotowanego przez Ryszarda Jaworza - pilota Stowarzyszenia Lotnictwa Eksperymentalnego)
  • 11.50 Tobie Ojczyzno. Opowieść o Cichociemnych. inscenizacja przygotowana przez grupy rekonstrukcji historycznej (wydzielona część ogrodu) mimodram w wykonaniu uczniów Gimnazjum w Stróżach i mapping - multimedialna projekcja autorstwa absolwentów szkoły (scena w budynku hali sportowej).

• Podczas uroczystości w holu gimnazjum dostępna dla uczestników uroczystości będzie wystawa fotografii i eksponatów związnanych z cichociemnymi żołnierzami AK i polskimi spadochroniarzami przygotowana przez Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych oraz Grupę Rekonstrukcji Historyczniej “Południe”.
    Część sceny w budynku hali sportowej (przygotowana przez nauczycieli, pracowników i uczniów Gimnazjum w Stróżach) stanowić będzie diorama Małpiego Gaju - również dostępna dla widzów i zaproszonych gości. Zachęcamy również do zapoznania się ze zmienionym wystrojem hali sportowej, która na czas trwania imprezy związana będzie z wszystkimi 316 cichociemnymi spadochroniarzami Armii Krajowej.
    Z uwagi na remont budynku stacyjnego, na którym umieszczona miała być tablica upamiętniająca miejsce urodzenia rtm. Mariana Jureckiego i mjra Romana Proszka, tablica ta wyeksponowana będzie obok pomnika.
    Przed budynkiem kościoła umieszczony będzie telebim ułatwiający uczestnictwo w Mszy Świętej.
    Parking przy szkole podstawowej i gimnazjum w tym dniu będzie zamknięty od godz. 8.30. Prosimy o wyrozumiałość. Miejscowa straż pożarna kierować będzie samochody w inne miejsca.
    Podczas inscenizacji ze względów bezpieczeństwa prosimy o nieprzekraczanie taśm odgradzających jej teren. W trakcie jej trwania znacznie zostanie przekroczona dopuszczalna norma hałasu. Inscenizacja ma na celu upamiętnienie poległych w trakcie II Wojny Światowej i nie jest formą propagowania militaryzmu, jakichkolwiek treści totalitarnych czy szerzenia nienawiści między narodami.
    Wizerunek osób uczestniczących w uroczystościach może zostać utrwalony, a następnie rozpowszechniony dla celów dokumentacyjnych, sprawozdawczych, reklamowych oraz promocyjnych.
    Media zaangażowane w relację z uroczystości: TVP, TV Polsat, RDN Małopolska, Sądeczanin, stroze.com