Gimnazjum w Stróżach

Wydarzenia


obrazek
PRZYGOTOWANIA DO NADANIA SZKOLE IMIENIA
Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych w Wiśle

Jeszcze jedna ważna dla nas instytucja objęła patronatem uroczystości nadania naszemu gimnazjum imienia Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej - to Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych im. podpułkownika Adolfa Pilcha, cichociemnego spadochroniarza AK. Muzeum podczas uroczystości zaprezentuje zestawy fotografii i pamiątek związanych z cichociemnymi żołnierzami Armii Krajowej - na ekspozycję już teraz serdecznie zapraszamy!
Samo muzeum powstało w 2003 roku w Wiśle. Adolf Pilch, którego imię nosi, urodził się w 1914 roku w Wiśle - był 3 lata młodszy od pochodzącego ze Stróż Mariana Jureckiego, o którym pisaliśmy we wcześniejszych artykułach. Podczas trwania II Wojny Światowej ppłk Plich walczył w kampanii wrześniowej. Potem przedostał się do Francji, aż w końcu dotarł do Anglii. W 1943 roku jako ,,cichociemny'' został zrzucony na spadochronie do Polski, gdzie był dowódcą oddziałów partyzanckich i brał udział w wielu potyczkach. Po wojnie był zagrożony aresztowaniem, więc opuścił Polskę i osiedlił się w Wielkiej Brytanii.
Celem muzeum jest gromadzenie zbiorów z zakresu historii i teraźniejszości polskiego (cywilnego i wojskowego) spadochroniarstwa, wojsk oraz służb specjalnych.Można w nim zobaczyć nie tylko pamiątki z okresu II Wojny Światowej ale także wyposażenie i sprzęt elektroniczny wojskowych grup specjalnych z okresu PRL oraz umundurowanie i pamiątki z początku istnienia Jednostki Wojskowej GROM.
Oficjalna strona
Galeria cz.1
Galeria cz.2
Galeria cz.3

Magdalena Migacz

2014 Modyfikacja W. B.